Bebekleri besleme yöntemleri! Emmeyi reddeden bebeğe ne yapılmalı? Meme reddi çözümleri

Emmeyi reddeden bebeklerde bazı anneler ne yaparlarsa yapsınlar yinede bebeklerini sütleriyle beslenmeye ikna edemezler. Bunun için mecbur olarak mamada çareyi arayan anneler için meme reddine karşılık uygulanabilecek beslenme yöntemlerini derledik. Emmeyi reddeden bebeğe ne yapılmalı? Meme reddi nasıl önlenir? Anne sütü almayan bebekler nasıl beslenir? Emzirme döneminde bebeklerde beslenme…

Allah (c.c)’un en özel mucizelerinden biri olarak kadının vücuduna nakşedilen anne sütü, hayrete düşürücü faydalarıyla saymakla bitmiyor. Her annede de değil her bebeğe özel olarak üretilen anne sütü vitamin, mineral, protein ve kalsiyum bakımından en zengin besin ögelerini kapsayan çok özel bir kaynaktır. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamalara göre en az ilk altı ay bebeklerin yalnızca anne sütü ile beslenilmesi gerektiği biliniyor. Emzirmede ideal sürenin mümkünse 2 yaşına kadar devam etmesi gerektiğinin faydalı olacağını söyleyen uzmanlar, anne sütünün önemini ve kıymetini bizlere sunmaktadır. İlk defa anne-baba olan çiftler, yeteri kadar bilinçli olmayıp erken dönemde emzik ve biberon gibi ürünlerin kullanımını abartabiliyor. Plastiğe alışan bebekler bir süre sonra memeye küsüp emmeyi reddedebiliyor. Böyle durumlarda bebeği anne sütünden mahrum bırakmamak için besleyebileceğiniz çeşitli yöntemler var. Bu yöntemleri anlatmadan önce gelin ilk önce bebeklerin emmeyi reddetmelerinin nedenlerini inceleyelim…

BEBEKLER NEDEN EMMEK İSTEMEZ? MEME REDDİ NEDENLERİ:

Emzirme dönemindeki bir bebeğin annesindeki sütünü emmeye karşı direnmesi halk arasında ‘Meme reddi’ olarak ifade edilmektedir. Çoğu zaman doğum sonrasında annelerinden ayrılan bebeklerde görülen bu durum anneleri biberon kullanımına sürükleyebiliyor. Zamanla plastik emmeye alışan bebekler de bir daha annelerinin memesini istemiyor ve reddediyor. Böyle durumlarda bebeklerde emzik ve biberonu olabildiğince seyreltmeye bakın.

EMMEYİ REDDEDEN BEBEKLEĞE NE YAPILMALI? ETKİLİ BESLENME YÖNTEMLERİ

1- EMZİRME DESTEKLEYİCİ SİSTEM (EDS):

Anne sütü azlığı durumunda bebeğin rahat ememebilmesi ve memeyi reddetmemesi uygulanabilecek yöntemler arasında gelen EDS, gerek memeden süt gerek de biberondan mama emmesini sağlamaktadır. Böylelikle, anneden süt emdiğini sanan bebek sütten kesilmeyecek ve emme refleksi devam edecektir. 

2- CUP FEEDİNG (FİNCANLA BESLENME):

Anne sütü kaplama kabı, içi görünen şeffaf biberon kapağı ya da ikisi de yoksa kahve fincanları ile uygulanabilen beslenme için yöntem gayet basittir. Yarı dik şekilde duran bebeğinizin sırtını göğsünüze yaslayın ya da dik haldeyken başının arkasından tek elle destekleyeceğiniz biçimde yüzü size baksın. Uygun pozisyonu aldıktan sonra fincan ile beslemeye devam edin.

3- KAŞIK YA DA KAŞIK BİBERON İLE BESLEME:

Kimi bebekler beslenme yöntemlerinde kaşık kullanımını direkt kabul etmez iken kimileri çok kolay bir şekilde beslenmesini gerçekleştirebilir. Sizde emmeyi reddeden bebeğinizde kaşıkla ya da kaşık biberonla besleme sağlayabilirsiniz.

4- ŞIRINGA İLE BESLENME / PARMAKLA BESLENME (FİNGER FEEDİNG):

Meme reddi görülen bebeklerin anne sütünü alabilmesi için hemşirelerin önerdiği bir teknik olan parmakla beslenme yöntemi, anneler tarafından denendiği zaman olumlu sonuçlar verebiliyor. Ellerin steril olması halinde serçe parmağı bebeğin damağına yakın tutarak şırınga ile beslemek işinizi görecektir. (Daha detaylı bilgi almak için tıklayın)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir