Bebeklere toka ne zaman takılır? Bebeklerde toka ve bandana kullanımı

Süslü bir anneyseniz kız bebeğiniz için kokoş bandana ve saç tokalarının hayalini kuruyor olabilirsiniz. Sabırsızlıkla beklediğiniz kızınıza toka ve saç bandı takacağınız o günlerde dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sizlere sıraladık. Peki bebeklere toka ne zaman takılmalı? Bebeklerde saç bandanası nasıl kullanılır? Bebeklerde saç bağlama ve toka kullanımı…

Başta bebeklerde olmak üzere çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılan kokoş bandanalar, göze her ne kadar sevimli gelse de bu gibi bandana ve tokaların bebeklere zarar verip vermediğini iyi gözlemlemek gerek. Tıpkı şapkada olduğu gibi kafaya takıldığında elinin tersiyle itme, ağlama ve inat etme gibi davranışlar sergileniyorsa bebeğinizin bu durumdan pek de haz etmediğini anlayabilirsiniz. Süsü ve gösterişi seven bir anne olsanız dahi sırf moda diye bebeğinize zarar vermek istemeyeceğinizi biliyoruz. Günümüzde bebek saç aksesuarları arasında envai çeşit kurdeleli, düğümlü, penye kumaşlı olmak üzere bir sürü model saç bandı ve bandanası var iken almamak için kendinizi zor tutabilirsiniz. Peki bu saç aksesuarlarını bebeklerde hiç mi takmayağız demek? Elbette, hayır. Uzmanların açıklamalarına göre 6. aydan sonra saç aksesuarlarının kullanıma uygun olduğu bilinmektedir. Bunun için de sizlere güzel bir haberimiz var. Eğer dışarıdan hazır almak istemiyorsanız, bebeğinizin kendi saç bandını kendiniz tasarlayabilirsiniz! Bebeklerde saç aksesuarı kullanımı ile ilgili bilinmesi gerekenler…

BEBEK VE ÇOCUKLAR İÇİN HEM ÇOK ŞIK HEM DE KOLAY BANDANA YAPILIŞI

BEBEKLER NE ZAMAN TOKA TAKABİLİR? BEBEKLERE KAÇINCI AYDAN SONRA TOKA TAKILIR? BEBEKLERDE TOKA VE BANDANA KULLANIMI

Bebeğin kafatasını olumsuz etkilememesi ve zarar görmemesi için ilk altı aylık süreçten sonra kullanıma uygun olan bazı saç aksesuarları ile tokalar takılabilir. 6 ayı geçse dahi bebeklerde tercih edilebilecek toka özelliklerinin ipuçlarını sizlere sıraladık:

Bebeğinizin saçları çıkmaya başladıysa ve bağlanacak kadar olduysa minimum seviyede olan yumuşak bantlar kullanılabilir. Saç bandının elastikliğinden dolayı oluşan büzülme sebebiyle, saçta duran bant veya toka yerine saçından düşen bir aksesuar kullanmak daha idealdir.

Psikomotor becerisi gelişmeyen evrede kolay takılabilen ve acıtmayan tokalar tercih edilebilir. Ancak boğulma riskine karşılık ne olur ne olmaz diye sürekli takibiniz altında tutun.

Bebeğinize toka takmaya karar vermeden önce, doktorunuzun onayını almanız daha doğru bir davranış olacaktır.

BEBEKLERDE SAÇ TOPLAMA ŞEKİLLERİ! SAÇLAR ISLAKKEN TOPLARSANIZ…

Bebeğine saç tokası takmak isteyen annelerin bunu yapabilmeleri için bebeklerinin saç ve kafa derilerinin güçlenmesini beklemesi gerekir. Bu süre zarfında banyo sonrasında ıslak kalan saçlar bağlanmamalıdır. Tıpkı saç toplama gibi ıslak iken şapkada takılmamalıdır. Saçlar oldukça fazla ince telli olduğu için aksesuarlar saçlara zarara verebilir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir