Bebeklere pirinç unu ne zaman verilmeli, kilo aldırır mı? Pirinç ununun zararları

Bebeklerin temel beslenme ihtiyaçları arasında ilk altı aylık dönemde anne sütünü görüyoruz. 0-6 aylık dönemde annenin sütü çeşitli nedenlerden dolayı kesilmişse ya da az gelmeye başlamışsa mama hazırlamak isteyebilirsiniz. Ancak bu durum bebeğiniz için riskli olabileceği için uzmanlar tarafından önerilmez. Buğday nişastası ya da pirinç unu ile yapılan mamaların zararları nedir? Pirinç unu bebeklerde kilo aldırır mı? Bebeklerde pirinç unu kullanımı…

Günümüzdeki annelerin bebeklerinin beslenmesiyle ilgili farkında olmadan yaptıkları en büyük hata, sütleri yetersiz kalmamasına rağmen evde pişirdikleri bazı mama türleridir. Su, şeker, pirinç unu ya da buğday nişastası ile yapılan mamalar bebeklerde kesinlikle tüketilmemesi gereken yiyeceklerin başında geliyor. İçerisinde yalnızca karbonhidrat besin değerini bulunduran bu mamaların hiçbir besleyici özelliği bulunmaması ile birlikte bebeklerin tek yönlü beslenmesine, aşırı kilo almasına ve bebeğin anneden aldığı sütün değerlerinin düşmesine neden olur. Pirincin yetiştirilme şekline baktığımızda topraktaki ağır metaller toplanır. O pirinç aşama aşama ilk önce işleniyor, daha sonra beyazlatılıyor, un haline getiriliyor ve son olarak topak topak olmaması için ayrı bir işlemden geçiyor. Bu kadar işlenmiş bir gıdayı bebeklerde tercih etmektense besleyici değeri daha yüksek olan yulafı ya da tam irmiği tercih etmek daha uygun oluyor. Yalnızca bebeklerde de değil pirincin yetişkinlik döneminde bile tüketilmesi çok sağlıklı bulunmayan bu besin kaynağı, bebeklerde kilo aldırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bebeğin gelişimini olumlu etkilemeyecek olan pirinç unu yalnızca anlık karnı doyuracaktır. İlk altı aylık süreçte yalnızca anne sütü alınacağı gibi altıncı aydan sonra devam sütü verilmelidir. 

Bu iki süt türü bebekler için temel beslenme niteliğinde iken ek gıdalara, bebek beslenmesinde sadece çeşit amaçlı başlanır. (Pirinç unu, püre, çorba vs.) Bu gibi gıdalar ise bebeklerde sadece ara öğünlerde verilir.

0-6 aylık dönemden sonra anneler bebeklerini ek gıdaya hazırlamak isterken mama tercih edeceklerse pirinç unu ve su yerine süt ile hazırlamalıdır. Eğer ille de pirinç unu maması tüketilecekse de günlük diyete eklenebilir.

PİRİNÇ UNU NEDİR? PİRİNÇ UNUNUN ÖZELLİKLERİ:

İçerisinde yalnızca pirinçten başka bir şey bulundurmayan pirinç unu, pirinçlerin öğütülmesi ile oluşur. Toz görünümü aldıktan sonra mamalarda kullanılan pirinç unu dışarıdan hazır satın alınabileceği gibi pratik ve kolay tariflerle evde de hazırlanabilir. Eski zamanlarda büyüklerin bebeklerini doyurmak için pişirdikleri pirinç unu mamaları günümüzde halen bebek maması çeşitleri arasında kullanılan popüler alternatiflerdendir. 

100 gram pirinç unu besin değerleri:

Karbonhidrat 80 gr
Yağ 1,4 gr
Diyet Lifi 2,4 gr
Protein 6 gr
Potasyum 76 mg
Magnezyum 35 mg
Kalsiyum 10 mg
Şeker 0,1 gr

EVDE PİRİNÇ UNU NASIL YAPILIR? PİRİNÇ UNU NASIL OLUŞUR?

Satın aldığınız pirinçleri güzelce yıkayıp suyunu süzün. Ardından fırınladıktan sonra rondoda un ufak hale getirin. Garanti olması nedeniyle elekten geçirmeniz tavsiye edilen pirinçlerde beyaz pirinç yerine kepekli olanlarını da tercih edebilirsiniz. İçinde kalacak olası pirinç tanelerine karşı un haline getirilen pirinçler elekten geçirilir. Elekte kalan daha büyük pirinç tanelerini ayrıca tekrar rondodan geçirebilirsiniz.

PİRİNÇ UNUNDAN BİBERON MAMASI NASIL YAPILIR? BİBERON MAMASI TARİFİ

MALZEMELER:

2,5 yemek kaşığı pirinç unu
1 su bardağı süt

YAPILIŞI:

Pirinç unu ve sütü tavada iyice kaynattıktan sonra biberona koyarak ılıdıktan sonra bebeğinize yedirebilirsiniz. Eğer pirinç ununu kaşık maması şeklinde bebeğinize verecekseniz 3 yemek kaşığı miktarında pirinç unu ilave etmelisiniz. Afiyet olsun…

PİRİNÇ UNUNDAN MAMA NASIL YAPILIR?

Malzemeler:

1 yemek kaşığı ev yoğurdu
1 tatlı kaşığı tahıllı mama
Yarım ceviz
Yarım çay bardağı ılık su
1 tatlı kaşığı pirinç unu

Yapılışı:

Pirinç ununu suyla ve mama ile karıştırın. Daha sonra küçük hale getirdiğiniz cevizleri yoğurtla beraber karışıma ekleyin.

Afiyet olsun…

EVDE MAMA NASIL YAPILIR? PRATİK MUZLU VE PİRİNÇ UNU MAMA TARİFİ…

MALZEMELER:

1 yemek kaşığı pirinç unu
1 minik muz
1/2 çay bardağı su

HAZIRLANIŞI:

Pirinç ununu suda pişirdikten sonra muzu ilave edip çatalla ezin. Karıştırarak servise hazır hale getirin. Kıvamı yakalamak için katıysa  anne sütü veya formül mama kullanabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir