Bebeklerde yatış pozisyonları! Yeni doğan bebek nasıl yatırılır? Yüz üstü mü sırt üstü mü…

Ani bebek ölümlerinin en sık yaşandığı yeni doğan döneminde bebekler için en sağlıklı uyku pozisyonu şeklini sizler için araştırdık! Yeni doğan bebekler nasıl yatırılmalı? Yeni doğan bebekleri yüz üstü yatırmak zararlı mı? Yeni doğan bebekler için en riski yatış şekli hangisi? Bebek yatırma yöntemleri:

Doğumdan itibaren ki ilk 28 günlük yeni doğan döneminde bebeklerin rahat ve güvenilir bir uyku uyuması için birçok uyku pozisyonu vardır. Her bebeğin rahat ettiği uyku pozisyonu farklı olsa da güvenilir bir şekilde uyumaları rahat yatmalarından çok daha önemlidir. Böyle dememizin sebebi ise doğum sonrasındaki ilk aylarda en sık yaşanan bebek ölümlerinin uykuda gerçekleşmesinden dolayıdır. Bu nedenle özellikle de ilk defa anne olacak bir kadının bilinçli olması büyük önem taşımaktadır. İlk 1 yaşa kadar tavsiye edilmeyen yastık kullanımının dışında annelerin bebeklerini hangi pozisyonda yatırmaları gerektiği kafa karışıklığına neden olabiliyor. Kimileri bebeğinin yüz üstü yatmasından daha keyif aldığını öne sürerken kimileri yan ya da sırt üstü yatırmanın daha doğru olabileceğini söylüyor. Peki bebekler için en doğru uyku şekli hangisi? Yeni doğan bebekleri yatırırken dikkat edilmesi gereken hususlar neler? İşte yeni doğan uykusunda bilinmesi gereken önemli ayrıntılar…

YENİ DOĞAN BEBEK NASIL YATIRILMALI? BEBEKLERDE UYKU POZİSYONLARI

Yeni doğan bebekleri yatağa ya da ana kucağına yatıracağınız zaman doğru yatırma şeklini tercih etmeniz önemlidir. Aksi takdirde bebeğinizin nefessiz kalmasına, yemek yedikten sonra yatırdığınız zaman kusmasına, henüz gelişimini tamamlamayan omurgalarda bazı problemler çıkmasına yol açabilir.

Bebekleri yüz üstü yatırma, yana yatırma ve sırt üstü yatırma şekillerinden hangisinin daha güvenilir, hangisinin de daha riskli olduğuna gelin tek tek bakalım…

BEBEKLER İÇİN EN SAĞLIKLI YATMA ŞEKLİ HANGİSİ?

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE YANA YATIRMA:

Yeni doğan bebekler için en sağlıklı ve güvenilir bir uyku pozisyonu olan yana yatma da ilk zamanlarda bebeğin sırtına havlu konularak yana yatırma ya da hazır olarak satılan yan yatma ürününden yardım alarak bebeğinizi yana sabitleyebilirsiniz. Bebeğinizi yana yatırdığınız takdirde solunum problemleri yaşanmayacak ve kolik sıkıntısının önüne geçilmiş olacaktır. Ayrıca reflü problemi de görülmeyecektir.

Ancak bu esnada dikkat etmeniz gereken önemli nokta: devamlı bebeğinizi aynı tarafa yatırmamak olacaktır. Böyle yaparsanız kafa şeklinde birtakım bozulmalara neden olabilir ya da saçlarında yer yer dökülme durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bir uykusunda sağ tarafına yatırdıysanız diğer uykusunda sol tarafına döndürüp yatırın.

YENİ DOĞAN BEBEKLER YÜZ ÜSTÜ YATIRILMALI MI? BEBEKLERİ YÜZ ÜSTÜ YATIRMAK ZARARLI MI?

Yeni doğan bebekleri sırt üstü pozisyonda en sık yatarken gördüğümüz vakit emzirme sonrasında kucağa yatırılarak gaz çıkartılma sırasıdır. Karnı doyan bebeğe beslenme sonrasında hemen yapılan uygulama gaz çıkarma masajıdır. Bu esnada bebek yüz üstü yatarken çevresini fark etmeye başlar. Vücudunu dik tutmayı yüz üstü yattığı zamanlarda keşfeder. Ancak uyku esnasında yüz üstü yatırma işlemi nefessiz kalması bakımından risklidir.

YENİ DOĞAN BEBEKLER NE ZAMAN SIRT ÜSTÜ YATIRILMALI? BEBEKLERDE SIRT ÜSTÜ YATIRMA ŞEKLİ

Başta ellerini ve ayaklarını olmak üzere vücudunu en güzel keşfedebileceği yatış pozisyonu sırt üstüdür. El ve ayaklarını fark eden minikler ağızlarına getirerek bunu bir oyun haline getirirken yapılan bazı çalışmalarda bebekler için en sağlıklı ve güvenilir yatış şeklinin sırt üstü olduğunu ortaya koymaktadır.

Eğer bebek salya akıtma, kusma eğilimindeyse; uyurken yan durmasını sağlamalısınız.

BEBEKLERDE KUSMUK BOĞULMASINA KARŞI NE YAPILMALI?

Çocuk Hastalığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Ceylan, kusan çocukların nasıl yatırılması gerektiği konusunda ebeveynlere bazı bilgiler verdi…

Yeni doğan bebekler ilk aylarda, kendi kusmuklarını dışarı çıkaramadıklarından dolayı boğulma tehlikesiyle karşılaşabilirler. Fakat bu tehlike 3. aydan sonra azalır. Uzmanlar ilk aylardaki bu tehlikeyi en aza indirmek için bebeklerin yan yatırılmasını öneriyor. Ancak bebekler yüz üstü yatırılmasalar dahi, yan yatırıldıkları zaman kendi kendilerine dönüp yüz üstü yatabilirler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir