Bebeklerde hapşırma ve burun akıntısı nasıl geçer? Bebeklerde burun tıkanıklığını açmak için ne yapılmalı?

Bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerde ve çocuklarda görülen solunum yolu rahatsızlıkları, önlem alınmadığı takdirde ciddi sıkıntıları beraberinde getirebilir. Evde doğal yollarla bebeklerde burun akıntısı ve hapşırmayı geçirmek için uygulanabilecek yöntemleri derledik. Peki bebeklerde burun akıntısı neden olur? Bebeklerde burun akıntısı nasıl geçer? Burun tıkanıklığına bitkisel çözümler neler? Bebeklerde burun akıntısı…

Soğuk havaların kendini göstermesiyle beraber ortaya çıkan grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklar hem bedensel hem ruhen yıpratan bir durumdur. Biz yetişkinlere göre savunma sistemi çok daha düşük olup daha kolay hastalanabilen bebeklerde en yaygın görülen rahatsızlıklardan birisi de burun akıntısı, hapşırma ve burun tıkanıklığıdır. Bebekler gelişimlerini tamamlayamadıkları için sümküremez ve böylelikle de burunlarını temizleyemezler. Burun içerisinde biriken mukuslarda tıkanıklığa yol açar ve nefes almada bazı sıkıntıları beraberinde getirir. Kolik problemi zannedilen ama kimi zaman bebeklerde ağlama nöbetine girmeye sebep olan solunum yolu rahatsızlıklarında erkenden müdahale etmek önemlidir.

BEBEKLERDE BURUN AKINTISI NEDEN OLUR?

Burun deliklerinden gelen mukus burun akıntısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Burunlarını yeterince temizleyemeyen bebeklerde burun akıntısının salya sümük haline ulaşmasında mukoza tabakasının iltihap kapması akıntı miktarının artmasına yol açabilir. 6. aydan sonra ağzı açık bir şekilde yatan bebeklerde daha sık görülen burun akıntısı dışında başka türlü rahatsızlıklar da görülebilir. Yalnızca burun akıntısı olduğu zaman peki korkutucu bir durum olmayan ama ateşlenme, öksürme ya da hapşırma ile beraber endişeler artabilir.

KISACA BEBEKLERDE BURUN AKINTISI SEBEPLERİ:

– Burun içi enfeksiyonlar
– Sinüzit
– Dışarıdan gelen mikroplar
– Soğuk algınlığı virüsü
– Alerjik durumlar ve
– Burun yapısındaki bozukluklardan kaynaklanıyor.

ÇOCUKLARDA VE BEBEKLERDE BURUN AKINTISI NASIL GEÇER?

Bebeklik ve çocukluk döneminde görülen burun akıntısının en temel sebebi viral rinitlerden kaynaklanmaktadır. Burnun içerisindeki boşluklarda oluşan enfeksiyonlar çok kolay bir şekilde sinüzlere ulaşır. Sinüzit, 7 günü geçtiğinde hastalıktan şüphelenilmelidir. Tek taraflı burun akıntısı durumunda yabancı cisim kaçma riski göz önünde bulundurulmalıdır.

Burun akıntısının ortaya nasıl çıktığı hastalıkla ilgili birçok ipucunu verir. Çeşme gibi devamlı olarak akan burun akıntısı, nezlenin erkenden kendini göstermesi ile ortaya çıkar. Su gibi akıntının olduğu bir diğer rahatsızlık ise alerjik nezle durumudur. Koyu, yapışkan özellikte olan akıntı ise sümük olarak ifade edilir.

BEBEKLERDE BURUN AKINTISINA PRATİK  VE DOĞAL ÇÖZÜM! BURUN AKINTISI BİTKİSEL YÖNTEMLERLE NASIL GEÇER?

MALZEMELER: Limon ve su.

YAPILIŞI: 1 su bardağındaki ılık suya 10 damla limon suyu ekleyip karıştırın. Burnun içine az az çekere günde 3 defa uygulayın.

1- BURUN ASPİRATÖRÜ: Bebeklerde burun akıntısını geçirmek için evde uygulanabilecek şeylerden biri de spreyle ya da damla yardımıyla mukusların incelmesini sağlayın. Ardından aspiratör ile burun akıntısını çekin. (Günde 4 kez) Kirli aspiratör uçlarının yol açabileceğini unutmayın.

2- İLAÇ YOLUYLA: Virüslerden dolayı ortaya çıkan üst solunum yolu rahatsızlığında pek tercih edilmesi tavsiye edilmeyen ilaç kullanımında doktor tarafından antibiyotik verilebilir. Onun dışında kesinlikle kafanıza göre ilaç kullanmayın.

3- ANNE SÜTÜ: Bebekleri hastalıklara karşı koruyan en önemli mucize anne sütü bol bol alınmalıdır. Böylelikle bağışıklık sistemi kuvvetlenecek, susuzluk önlenecektir.

Bebeğinizin burnunda birikmiş salgılardan, mukustan arındırmak ve huzursuzluğu ortadan kaldırmak için bu uygulamalar yapabilirsiniz…

BEBEKLER NEDEN SIK SIK HAPŞIRIR? BEBEKLERDE HAPŞIRIK SEBEPLERİ

Sinir sisteminin yeterince çalıştığının göstergesi olan hapşırık, aslında bir tür reflekstir. Anne sütü, havadaki toz kabarcıkları gibi etkenlerden dolayı burun tıkanıklığı görülebilir. Bebeklerde sümküremediklerinden dolayı refleksle hapşırır. Bebeklerde hapşırmaya neden olan etkenler genel olarak şöyle:

Kaloriferli evlerde dolaşan kuru hava ve toz bebeklerde hapşırığı tetikleyebilir.

Hafif dereceli ısı farklılıkları hapşırtabilir.

Bebeğin kendi genzine gidenleri temizlemek için yaptığı temizleme işlemidir.

BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI NASIL GEÇER? BURUN TIKANIKLIĞINA ÇÖZÜMLER

Bebeklerde görülen burun tıkanıklığında annenin devamlı olarak bebeğini ya da çocuğunu kontrol altında tutması gerekir. Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan tıkanıklığın bir diğer sebebi de burna yabancı bir cisim kaçma faktörüdür. Yanlışlıkla burna kaçan cisimler nefes alıp verirken genze gidebileceği için nefessizlikten dolayı ölüm bile meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda ilk iş acile gitmek olmalıdır. Yeni doğmuş bebeğin dakikadaki solunum sayısı ortalama 40-60; 3 aylık bebeğin 35-40; 12 aylık bebeğin 30-35’tir. Genel olarak uygulanabilecek tedavi yöntemleri ise şunlardır:

– Tuzlu su damlaları kullanılabilir.

– Ampul şırınga kullanarak tıkanıklık açılabilir.

– Buhar banyosu yaptırılabilir.

– Soğuk sis nemlendiricisi çalıştırılabilir.

– Dik pozisyonda tutmak önemlidir.

BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI NE ZAMAN TEHLİKELİDİR?

1- Burun tıkanıklığı 3 hafta kadar devam ediyorsa, 

2- 3 aylıktan küçük bebeklerde burun tıkanıklığına ateşlenme eşlik ediyorsa,

3- Boğaz ağrısı ve yutkunmada zorlanma,

4- Nefes almakta güçlük,

5- Burnundan kan geliyorsa riskli bir durum olabilir.

BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA KURU ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

ÇOCUKLARDA BURUN KANAMALARI NASIL DURDURULUR?

Ciddi bir sağlık sorunu olmayan bu durum, evhamlı ailelerin çocuklarında görüldüğü zaman kaygı seviyesi iki kat fazla artıyor.Eğer çocuğunuzun burnu kanıyorsa, sizlere önereceğimiz bu ilginç taktikle kolaylıkla kanamayı durdurabileceksiniz. İşte o yöntem…

LİMON SUYU YÖNTEMİ

Mutfağınızda bulunan limon suyunu temiz bir pamuğa dökün. Ardından çocuğunuzun kanayan burun deliğini kapsayacak şekilde pamuk ile örtün. Boğazına kaçmaması için ise çocuğunuzun başını hafif öne doğru eğmesini isteyin. İşte bu kadar basit! Kanamanın kısa süre içinde durduğunu fark edeceksiniz…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir