Bebekler neden mis gibi güzel kokar? Evlat kokusu cennet kokusu mudur?

Misler gibi kokan yeni doğan bebeklerdeki bu kokunun cennet kokusu ile eş değer olduğuna yönelik düşünceler mevcuttur. Peki evlat kokusu gerçekten cennet kokusu gibi midir? Yeni doğan bebekler neden güzel kokar? Bebeklerdeki güzel kokunun sırrı nedir? Bebeklerin güzel kokmasının bilimsel açıklaması…

Yeni doğan bebekler dünyaya geldikleri ilk anlarında minicik bedeniyle bizleri ne kadar mest etse de bir de yanlarına yaklaştığımızda buram buram kokan bir güzellikleri vardır. Gündelik yaşantımız içerisinde ‘Cennet kokusu’ olarak da ifade ettiğimiz bebek kokusu, kalıplaşan bir tür deyim gibi kullanılabilir. Yumuşacık bedenleri ve küçücük görüntüleriyle adeta bir şirinlik abidesi olan yeni doğan bebeklerin bu kadar güzel kokmasının nedeni pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Uzmanların bebeklerdeki güzel koku sırlarıyla ilgili üzerine çalıştıkları verilerde ortaya çıkan bilimsel veriler, merak edilen sorulara bir tür cevap niteliğinde olabilir. Bebeklerdeki güzel kokunun sırrı bir yana cennet kokusu ile ilişkisinin gerçekten var olup olmadığı da ayrı bir merak konusudur. Yeni doğan bebeklerin mis gibi güzel kokmalarının sırrını gelin hep birlikte inceleyelim…

YENİ DOĞAN BEBEKLER NEDEN GÜZEL KOKAR?

Hafif tatlı bir koku eşliğinde duru ve temiz bir hissiyat getiren yenidoğan kokusu, bilimsel açıdan bakıldığında bazı neticeler ortaya çıkmıştır. Sebebinin bebeklerdeki kıl dibindeki salgı bezlerinden alakalı olduğu görülmektedir. Bilhassa kafa kısmında ve yüz kısmında daha aktif çalışan salgı bezlerinden yayılan koku bebeklerdeki mis kokuyu ortaya çıkarmaktadır.

Dışarıdan ek besin almayıp anne sütü ile beslenen ve henüz tam gelişmeyen ter bezlerinde saklanan bu koku, bebeklerde sıcakta kalsa dahi bezler yeterince gelişmediği için hiç kötü koku çıkarmaz.

BEBEKLERİN KOKUSU CENNET KOKUSU MUDUR?

CENNET KOKUSU DUYULUR MU?

Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV) hadis-i şerifinde, “Evlad kokusu, Cennet kokusudur. Evlad dünyada nur, ahirette sürurdur.” buyurulmuştur. (Câmiü’s-Sağîr, 2/2285) buyurmaktadır. Çocukları severken ‘gözümün nuru’ ya da ‘cennet kokusu’ olarak hitaplarda bulunduğu bilinen Peygamberimizin (SAV)’in “Her öpücük için cennette beş yüz yıllık mesafesi olan bir derece verilir” rivayetinin de bazı dini kaynaklarda geçtiği öne sürülmektedir.

BEBEKLERDEKİ GÜZEL KOKUNUN SIRRI ORTAYA ÇIKTI! 

Farklı bir teoriye göre, yeni doğan bebeklerin mis gibi güzel kokmalarının bir başka sebebi, hamilelik döneminde bebeğin vücudunu tamamıyla kaplayan, çoğunlukla saç diplerinde ortaya çıkan beyaz ile sarı renk arasında “vernix caseosa” tabakasından kaynaklanır. İlk yıkamada bile tamamen kurtulunabilen bu tabakada deriye sinen kokunun tamamen alınamaz hale gelmesi haftaları bulabiliyor.

ANNELER EVLATLARININ KOKUSUNU NEDEN UNUTMAZ?

Yapılan çalışmalardan elde edilen bilgilere göre, her bebeğin kendine has olan kokusu ilerleyen dönemlerde kaybolsa bile seneler sonra anneleri tarafından hatırlanabiliyor. O kimse yetişkinlik dönemine ulaşsa daha bebekliğinden söz edilince anne tıpkı bebeğini kucağına aldığı ilk anlardaki gibi kokusunu burnuna getirebilir.

Bu durumun nedeninin ise anne ile bebeğin hızlı ve güvenli bağlanmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Bebeğin kokusu annenin beyninde dopamin ve mutluluk hormonlarının salgılanmasını arttırıyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir