Barış Akarsu’nun kız kardeşinden kötü haber! Zatürre neden olur? Zatürre belirtileri nelerdir?

Bodrum’da geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Barış Akarsu’nun kız kardeşi Nesrin Akarsu zatürreden dolayı yoğun bakıma kaldırıldı. Aynı belirtilerle ilerleyen ve zamanında müdahale edilmediğinde ölümlere yol açan zatürre hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki Zatürre neden olur? Zatürre belirtileri nelerdir? Zatürreye ne iyi gelir? Tüm soruların cevabı haberin detayında…

Genç şarkıcı Barış Akarsu, doğum gününde Bodrum’da trafik kazası geçirdi. 5 güne yakın yoğun bakımda kalan Akarsu yaşam savaşını kaybetti. Ardından gözü yaşlı ailesini ve hayranlarını bıraktı. Üzerinden yıllar geçti ancak hayranları ailesini yalnız bırakmadı. Alınan yeni bilgilere göre; Akarsu’nun kız kardeşi Nesrin Akarsu, Bartın Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Genç kızın ilerlemiş zatürreden dolayı yoğun bakımda tutulacağı öğrenildi.

ZATÜRRE NEDEN OLUR?

Korona virüsleri 200 çeşitten fazla bulunur. Bazıları hayvandan insana geçer. Bazıları ise doğadan insana bulaşır. Bunlar arasında Sars ve Mers bulunmaktadır. Sars oldukça tehlikeli bir virüstür. Ölümle sonuçlanabilir. Ancak diğer virüsler erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir. Sars, corona ve Mers Asya ülkelerinde 2003 yılından beridir görülür. Ülkemizde ise bu virüslere benzer olan pnömonidir. Pnömoni virüsü zatürre hastalığına neden olur. Zatürre genellikle soğuk algınlığı rahatsızlığı ile karıştırılır. Ancak bu hastalık soğuk algınlığı belirtileri ile benzer özelliklerle başlasa bile aslında altta yatan ciddi bir hastalıktır. Pnömoni virüsü akciğerlere yerleşerek enfeksiyonlara neden olur. Kısa sürede fonksiyonlarını yitiren akciğer sonrası vücutta virüse karşı savunmasızlık başlar. Virüsün bulaşıcı riski vardır. Akciğer dokularında iltihaplanmalara neden olan virüs ağız, boğaz veya sindirim yollarıyla vücuda girer. Viral solunum yolu enfeksiyonları hastalıklarından biri olan zatürre erken müdahale edilmediğinde ölümcül olabilir. Hapşırma, öksürme gibi aktivileteler sonrası bardak, mendil, çatal ve bıçağa bulaşabilir. 

ZATÜRRENİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücut ısısının 39’un üzerine çıkması

Sürekli ve balgamlı öksürük

Yeme bozukluğu, halsizlik

Sık sık yorgun uyanma 

Nefes almada zorluk çekmenin yanı sıra nefes alırken göğsün ağrıması

Karın bölgesinin soğuması ve şiddetli kramplı ağrılar

İltihaplı dudak uçukları  gibi belirtilerle kendini gösterir.

ZATÜRREDE RİSK ALTINDA OLANLAR

Sağlıksız beslenen kişilerde

Kirli ortam

Kalabalık mekanlar

Havasız yerler

Sigara dumanına fazla maruz kalma

Kronik rahatsızlığı olan kişilerin bu hastalığa yakalanma oranları daha fazladır.

ZATÜRRE TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Erken müdahale edilmediğinde akciğerlerde ciddi hasar oluşabilir. Bu rahatsızlık çok sık nüksetmez fakat tedavi sonuna kadar tamamlanmalıdır. Ağır olan hastalarda akciğerdeki enfeksiyon tüple alınır. Tedavi süreci şiddetine göre 1 ve 4 hafta arası değişebilir. Antibiyotik, bronş genişletici solutma, ağızdan veya damardan sıvı ve beslenme desteği gibi tedaviler uygulanır. 

ZATÜRREYE NE İYİ GELİR?

SARIMSAK

Güçlü bir antibiyotik olan sarımsak vücuttaki tüm bakteri ve virüsleri temizler. Uzmanlar sarımsağı tek başına yemektense yemeklere ilave edilerek tüketilmesini tavsiye eder. Sindirim yoluyla vücuda giren sarımsak özellikle viral enfeksiyonlarla vücuda yerleşen virüsü atar. Ayrıca zeytin yağı ile kavurulan sarımsağın kokusu da akciğerlerdeki iltihabın temizlenmesini sağlar. 

HAVUÇ

Vücudun direncini artıran besinlerin başında havuç gelir. Havuç bağışıklık sistemindeki hücreleri yenileyerek hastalıklara karşı korur. Özellikle zatürre esnasında hasar gören akciğerleri yenilemeyi hızlandıran havucun tüm faydasından yararlanmak için çiğ bir şekilde tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir