Baldo pirinç nedir? Baldo pirinç özellikleri nelerdir? 2019 baldo pirinç fiyatları

Türk mutfağının vazgeçilmez bir parçası olan pirinç, yemeklere göre kullanılan özelliği de değişiyor. Genellikle pirinç pilavın da ya iç pilavlarda kullanılan baldo pirinç bunlar arasında en çok sevilen ve en çok kullanılanıdır. Peki herkesin severek tükettiği baldo pirinç nedir? Baldo irinci diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir? Baldo pirincin 2019 fiyatları neler? öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Baldo pirinç; en sık tüketilen tahıllar arasında yerini alan ve Türk yemeklerinde sıkça kullanılan bir pirinç türüdür. Dünyanın birçok noktasında çeşitli şekillerde lezzetlenen pirinç, nişasta oranı yüksek olması nedeniyle ölçülü tüketilmesi gereken bir besindir. Esmer, yasemin, basmati gibi türler arasında dikkat çeken baldo pirinç hemen hemen pek çok evde tüketilmektedir. Baldo pirinç, türlerine göre daha iri taneli bir pirinçtir. Kendine has bir kokusu olmayan bu pirinç mat renge sahiptir. Özellikle pilav yapımında kullanılan baldo pirinç, su çekme konusunda diğer türlere göre daha fazla su ister.Sulak ve ılıman bölgelerde yetişme koşulu arayan baldo pirinç özellikle de Marmara ve Ege’de yetişir. Karadeniz’in birçok şehrinde de baldo pirinç üretimi yapılmaktadır.

Baldo pirincin uygun ortamda saklanması daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Bu nedenle 18 derece sıcaklıkta kapalı ve serin yerde saklamanız önerilir.Sıcaktan koruduğunuz baldo pirinçler, uzun süre boyunca taze kalabilir.Kilo alımı endişesi içinde olanların baldo pirinç tüketmemesi daha sağlıklı bir karar olabilir.

BALDO PİRİNÇ KAÇ KALORİ

Yüksek oranda vitamin içeren baldo pirinç besin değeri ile dikkat çeker. A, B1, B2, B3, C vitaminlerini de barındırır. Baldo pirinç ölçülü tüketildiğinde sağlık için faydalı bir tahıl olmaktadır. Ölçüyü kaçırdığınızda sağlığınız için tehlikeli olmaktadır. Baldo pirinç kalorisi ise,100 gram baldo pirinç 350 kalori içermektedir.

MARKALARA GÖRE BALDO PİRİNÇ FİYATLARI

Baldo pirinç fiyatları 2018 yılına göre bir miktar daha zamlı şekilde dikkat çekiyor. Her sene değişen iklim ve hasat şartlarından dolayı etiket fiyatlarında farklılık yaşanabilir. 

1 kg Duru Baldo Pirinç: 14.99 TL
2.5 kg Migros Baldo Pirinç: 18.75 TL
Tarım Kredi Koop. Baldo Pirinç 2.5 kg: 28.79 TL
1 kg Yayla Baldo Pirinç: 14.15 TL
1 kg Öze Baldo Pirinç: 11.50 TL
1 kg Orvital Baldo Pirinç: 16.95 TL
1 kg Happy Sweet Baldo Pirinç: 9.90 TL
1 kg Noba Baldo Pirinç: 14.45 TL
1 kg Nevpa Baldo Pirinç: 15.95 TL

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir