Ayçiçeğin faydaları nelerdir? Ayçiçeği hangi hastalıklara iyi gelir?

Dünya genelinde tüketilen yağın geneli ayçiçeğinden elde edilir. Papatya ailesine ait olan ayçiçeği en çok yağ çıkartılan besindir. E vitamini bakımından zengin olan ayçiçeği, insan sağlığına oldukça faydası vardır. Peki ayçiçeğin faydaları nelerdir? Ayçiçeği hangi hastalıklara iyi gelir? Sizler için ayçiçeğine dair merak edilen her şeyi araştırdık. Haberin detayında ayçiçeği hakkına her şeyi bulabilirsiniz.

Günebakan olarak da geçen ayçiçeği, yağ için yetiştirilen bir besindir. Ülkemizde yoğunluk olarak Marmara bölgesinde yetiştirilen ayçiçeği içeriğindeki tohumları gelişerek çekirdek elde edilir. Fabrikalarda işlenen ayçiçeği, yağ bitkileri arasında ilk sırada yer alır. Yağı karşılamada yüzde 70 oranda kullanılan ayçiçeği, çok az kişi tarafından bilinen sağlıksal amaçla da kullanılır. Zeytin, mısır ve kanoladan daha fazla tüketilen ayçiçeği posalı besinler arsasında en zengin olanıdır. Potasyum bakımından zengin topraklarda rahatlıkla yetişir. İçeriğinde bu sayede nitrat yüksek bulunur. Ayrıca fosfor ve azot maddeleri de barındıran ayçiçeği ilaç, kozmetik ve gıda sanayinde sıklıkla kullanılır. Ayçiçeği tüketilirken içindeki çekirdekler çıkartılır, kurutulur ve tüketilir. Sindirim sistemine iyi gelen ayçiçeği ilk kez Anadolu topraklarında üretimine başlanmıştır. Alternatif tıpta kullanılan ayçiçeği, çay ve kremi yapılır. Asitli topraklarda yetişmeyen ayçiçeği, bol su isteyen bir besindir. 

AYÇİÇEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Yüksek miktarda fosfor içerdiğinden kemik ve kas sağlığına fayda sağlar. 

Antioksidan içeriği sayesinde bağışıklık sistemini bakteri ve virüslerden arındırır.

İçeriğindeki şeker kan şekerini olumsuz etkilemediğinden şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

E vitamini vücut sağlığına katkı sağlar. Eksikliği ise ciltte ciddi deformelere sebep verir. Uzmanlar saç dökülmesi, yıpranması ve ciltteki bazı hastalıkların temelini E vitamini eksikliğine bağlar. Ayçiçeği E vitamini sağlamada etkili bir besindir.

Sinir hücrelerini yeniler. Böylece baş ağrısı, yorgunluk ve depresyon gibi rahatsızlıklara zemin hazırlayan süreçleri engeller. 

Posalı bir besin olduğundan bakteri ve virüslerin vücutta kalma sürecini hızlandırır. Bağırsakları temizleyerek kabızlık gibi sorunların yaşanması önler.

Yağı kolesterol bakımından fayda sağlamazsa da kendisi kolesterol seviyesini düşürür. 

Üst solunum yolları hastalıklarıyla ortaya çıkan yüksek ateş, öksürük ve balgam gibi sağlık sorunlarına ayçiçeği çayı iyi gelir. 

Hücreleri yenilediğinden beyin sağlığına da olumlu katkı sağlar. Hafızayı güçlendirir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir