Ayak baş parmağındaki kemik çıkıntısı neden olur?

Genellikle 30 yaşlardaki kadınlarda görülen ayak başparmağındaki kemiğin çıkıntısının neden olduğunu biliyor musunuz? Peki bu hastalığa ne yol açar? İşte ayak başparmağı çıkıntısı hakkında bilinmesi gerekenler…

Ameliyat sonrası dikkat edilmediğinde nadir olarakta Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ayak başparmağındaki kemiğin çıkıntısı Birinci tarak kemiğinin anormal bir şekilde yumuşak dokuların gerilme ve uzaması ile ortaya çıkar. Kemik dışarı doğru çıktıkça eklem şekli bozulur. Bu da ayakların taşıma fonksiyonularını olumsuz etkiler. 

AYAK KEMİĞİ ÇIKINTISI BELİRTİLERİ

Bilim adı halluks valgus hastalığı genetiksel ve çevresel faktörlerden kaynaklı ortaya çıkar. Dar ve yüksek topuk ayakkabıların yanı sıra spor ayakkabıları bile bu hastalığa sebep olabilir. Aynı zamanda ayak içe basma hastalığının da bu hastalığa neden olabilir.

Eklemler gevşedikçe şiddeti artan bu rahatsızlık zamanla dize kadar ağırlara neden olur. İlerledikçe de yürüme bozukluğu gibi ciddi sorunlara sebebiyet verir. Gözle görülebilir bir hastalık ancak bazen yavaş yavaş ilerlediğinden hemen fark edilmez. Tomografi sonuçları ile tespit edilen çıkıntının şiddeti ise ultrasonla bakarak anlaşılır. 

AYAK KEMİĞİ ÇIKINTISI TEDAVİSİ

Şiddetine göre tedavi yöntemi de değişir. İlk evlerininde olan kemik çıkıntısı için ortopedik  bir alet kullanılır. Bu alet gece yatarken parmağa takılır. Uzmanlar genellikle bu hastalar için ayak numarasından bir beden büyük içeriğinde ortopedik taban olan ayakkabılar tercih etmelerini öneriyor.

Bu uygulamalar eklemleri sıkılaştırarak gevşemesi be büyümesini engellemenin yanı sıra yerine doğru oturmasını da destekler. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen geçmeyen çıkıntı için uzmanlar ameliyata başvurur. Ameliyat sonra dikkat edilmediğinde nüksedebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir