Ahududunun faydaları nelerdir? Ahududu suyu ne işe yarar?

Bazı yörelerde frambuaz olarak da adlandırılan ahududu, gül ailesinden gelmektedir. Yaz aylarından başlayıp sonbahara kadar meyve veren ahududu ağacı, ormanlık alanda çalılık olarak yetişir. Çok güçlü bir antioksidan olan ahududu özellikle ruhsal hastalıkların doğal tedavi süreçlerinde tüketilmesi tavsiye edilir. Peki ahududunun faydaları nelerdir? Ahudud suyu ne işe yarar? Sizler için ahududu hakkında merak edilen her şeyi araştırdık. Haberin detayında bulabilirsiniz.

Yetişmesi için nemli toprağa ihtiyaç duyan ahududu ağacı, yetiştiği ortama göre rengi de değişir. Yıl içerisinde çok kısa bir sürede yetişen ve çabuk bozulan ahududu, bazı yörelerde frambuaz olarak adlandırılır. Ormanların alt kısımlarında kendiliğinden yetişen çalılarda oluşan ahududular doğal zincirleme de arılar için güçlü bir besin kaynağıdır. Yabani ot sınıflandırılmasına giren ahududu, kırmızı, pembe ve mor renklerden oluşur. Yetişme işlemi kış aylarında başlayan ahududu ağacı meyvesini güneş gördüğü sırada bol miktarda verir. Kara ahududu olarak bilinen türü en güçlü antioksidandır. Anavatanı Kuzey Amerika’dır. Tatlı ve ekşi arasında bir tadı olan ahududuların bazı çeşitlerinin zehirleme etkisi vardır. Bu yüzden toplanırken dikkat edilmesi gerekir. Kırmızı meyve türlerinden çilek sonrası en çok tüketilendir. Tatlı ve şerbet yapımlarında kullanılan ahududu, yıkanıp saf bir şekilde de tüketilebilir. İçeriğinde bol miktarda protein, karbonhidrat, selüloz, provitamin A, vitamin C, elma ve limon asidi, eterik yağ, vitamin P, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, mangan ve bakır bileşimi asitler, pürinli maddeler, reletin maddeleri bulunur. 

100 GRAM AHUDUDU;

13,6 gram / Karbonhidrat

1,2 gram / Protein

0,5 gram / Yağ

3 gram / Lif

0,9 miligram / Demir

22 miligram / Kalsiyum

168 miligram / Potasyum

1 miligram / Sodyum

AHUDUDUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Eski bir tarihi olan ahududu alternatif tıpta sıkça kullanılırdı. Güçlü bir antioksidan olduğundan vücuttaki serbest radikalleri temizlemede oldukça etkilidir. Asya ve Avrupa ülkelerindeki kadınların bazılarının güzellik sırrı olarak bilinir. Düzenli tüketildiğinde cildin ve vücut organlarının ihtiyacı olan kolajeni karşılar. Kolajen yaşlanmayı geciktirerek vücudun fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Kadınların sıklıkla yaşadığı düzensiz adet zamanları ve adet öncesi sendromlar, stres yorgunluk ve sinirlilik gibi ruhsal bunalımlara neden olur. Uzmanlar özellikle adet öncesi bu durumları yaşayan kadınların ahududu tüketerek bu riskin azaltılabileceğini vurguluyor. Ayrıca ahududu rahim duvarını güçlendirerek adet döneminde oluşan enfeksiyon sümüklü iltihabı atar. 

Güçlü bir tonik etkisi olan ahududu bağışıklık sistemine yerleşmeye meyilli bakteri ve virüsleri vücuttan atarak hastalıklara karşı daha güçlü bir yapı oluşturur. Bu tonik etkisi aynı zamanda yemek borusu, mide ve bağırsakları da derinlemesine temizler. Bağırsak florasını düzenler. Sindirim problemlerinin yaşanma riskini azaltır. Metabolizmanın daha sağlık işlemesini sağlar.

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan ahududu, saç ve tırnak içinde fayda sağlar. Köksel güçlendirme sağlayan ahududu, tırnak kırılması, saç dökülmesi ve kepeklenmesi gibi sağlık sorunlarının önüne geçer. Uzmanlar taze tüketilmesi durumunda bu faydaları hemen sağlayacağını belirtiyor. 

Sinir hücrelerini sakinleştirerek beyin ve diğer organlar arası iletimi daha sağlıklı yapılmasını sağlar. Aynı zamanda beyinin hafızasını güçlendirir. Konsantre gücünü artırarak bilgi alma işlemini hızlandırır. Ayrıca bazı araştırmalarda refleks özellikleri kazandırma ve güçlendirmede etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. 

AHUDUDU SUYU NE İŞE YARAR?

Bir avuç ahududu meyve sıkacağından geçirilerek bir büyük bardağa alınarak ahududu suyu elde edilir. Bunun yanı sıra bir avuç kurutulmuş ahududuyu iki bardak su ile bir cezvede kaynatın. Süzüp tüketebilirsiniz.

Yüksek tansiyonu düşürür. Kan basıncını dengeler.

Kanda biriken enfeksiyonu temizler.

Bağırsakları çalıştırarak hem ishali hem kabızlığı önler.

Vücudun ısı dengesini ayarlayarak yükselen ateşi düşürür.

Böbrek ve mesanedeki ateş ve kumu düşürmede etkilidir.

Göz iltihaplanmalarında temizleme toniği olarak kullanılabilir.

İltihaptan şişmiş ve hasar görmüş boğazda balgam söktürücü etkisi sayesinde detaylı temizleme sağlar. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir