Adet geciktirici hap hamileliği önler mi? Primolut hap nedir, ne işe yarar?

Kadınlar tarafından sıklıkla kullanılan adet geciktirici hapların hamileliği önleyici ya da hamile kalmadaki etkisi ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için derledik. Peki adet geciktirici sonrası hamile kalınır mı? Adet geciktirici haplar nasıl kullanılır? Adet geciktirici hapların yan etkileri neler? Hamilelikte Primolut kullanılır mı? Primolut hap nedir, ne işe yarar? Primolut hapın zararları neler? Tüm detaylarıyla haberimizde!

Yaz tatilinin keyfini doyasıya çıkarmak veya evliliklerinde bir daha yaşanmayacak olan en özel anların olacağı balayını rahat geçirmek isteyen kadınların kötü bir zamanlama ile adet dönemi çakışmış olabilir. Adet döneminin tarihlerini not tutan ya da ezbere bilen kadınların alabilecekleri bazı önlemlerle tam da istenildiği gibi bir dönem geçirilmesi mümkün. Bu anlamda kadınların günümüzde sıklıkla aldığı tedbirlerin başında ise doktor kontrolünde aldıkları adet geciktirici haplar geliyor. Bu hapları kullanmak isteyen kadınların adet kanaması olmadan önce ya da lekelenme aşamasında düzenli kullanması gerekir. Aksatmadan kullanıldığı takdirde adet zamanı istenildiği gibi ileri bir tarihe atılarak ertelenebilir. Kesinlikle doktor kontrolü ile alınması gereken adet geciktirici haplar, herkeste aynı düzeyde olmamakla beraber yan etki gösterebilmektedir. Peki adet geciktirici hap nedir? Adet geciktirici hapların zararları neler? Adet geciktirici haplar hamileliği önler mi? Hamilelikte Primolut kullanımı nedir? Primolut hapı hamileliği engeller mi? Kadınların adet geciktirici haplarla ilgili bilinmesi gerekenler ve hamilelikte Primolut kullanımı…

ADET GECİKTİRİCİ İLAÇLAR NEDİR? ADET GECİKTİRİCİ HAP KULLANIMI…

Günümüzde kadınların neredeyse yarısından fazlasının kullandığı adet geciktirici ilaçlar, progesteron hormonunu bulunduran yani rahmin iç tabakasına etki eden ilaçları kapsamaktadır. Erken adet görme riskine karşılık olası adet dönemi tarihlerinden 3-5 gün önce alınması gereken adet geciktirici haplarda nadirde olsa kişide lekelenmeler görülebilir, endişe edilmemelidir. Doktorun tavsiye ettiği adet geciktirici ilacın formları farklı olabilir.

Kimi doktorlar bu ilaçlardan bazılarını sabah ve akşam olmak üzere 2 defa almalarını tavsiye ederken kimileri sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 defa tüketilmesini önerir.

Kullanım talimatında adet geciktirici hapın ya da ilacın kullanım süresi ile bilgi verilmese de doktorların uygun gördüğü süre 10 gündür. 10 günden fazla alınan adet geciktirici hap doğal döngüyü bozabileceği için pek tavsiye edilmez.

ADET GECİKTİRME İLACINI BIRAKTIKTAN NE KADAR SONRA ADET OLUNUR?

Adet geciktirici hapı ya da ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra görülmesi olası olan olan yan etkilerin durumu da kaybolur. Geciktirici ilaç kullanımı boyunca kanama önlenir, ilacı bıraktıktan sonraki birkaç gün içerisinde adet kanamaları kendini gösterecektir. 

ADET GECİKTİRİCİNİN YAN ETKİLERİ NELER?

Herkeste aynı etkiyi göstermemekle beraber adet geciktirici hapların kişi üzerinde oluşturabileceği bazı olumsuz etkiler şu şekildedir:

– Göğüste şişkinlik
– Vücutta ödem hissi
– İlaç sonrasında şiddetli ağrı ve fazla kanama
– Varis
– Kabızlık problemi
– Yumurtalıklarda ve rahim içindeki döngü arasında denge bozulması.

ADET GECİKTİRİCİ HAMİLELİĞİ ÖNLER Mİ? HAMİLELİKTE ADET GECİKTİRİCİ KULLANIRSANIZ…

Adet geciktirici olarak kullanılan haplar, progesteron şeklinde nitelendirilen rahim iç tabakasını doğrudan etki eden bir ilaçtır. Adet tarihini erteleyen bu ilaçların hamilelik döneminde kullanılmasının vücut için bir sakıncasının olup olmadığı ya da çocuk sahibi olma şansı üzerinde olumlu/olumsuz etkisinin olup olmadığı merak edilen konulardan biridir.

Adet kanamasının görülmesini olması gereken vakitten daha geç gelmesini sağlayan bu ilaçlar, eşlerin yakın temas halinde gelişebileceği yumurtlamayı etkilemez. Sadece rahim içi tabakasını etkileyerek kanamanın gelmesinin önüne geçer.

Dolayısıyla adet geciktirici ilaçların tek başına hamilelik önleyici etkisi yoktur.

PRİMOLUT HAP NEDİR? HAMİLELİKTE PRİMOLUT KULLANILABİLİR Mİ?

Kadınların genelde adet geciktirici ilaç olarak kullandıkları Primolut, içerisinde noretisteronu bulunduran kadınlık hormonu ilacıdır. Yumurtalıktaki yumurtaların atılımını önlemede etkili olan bu ilaç ovulasyonu durdurmaktadır. Sperm hücrasinin rahme girmesini önleyerek döllenen yumurtanın rahimde durmasını zorlaştırır. Bu nedenle hamilelikte primolut kullanımı tavsiye edilmemektedir.

PRİMOLUT HAMİLELİĞİ ÖNLER Mİ?

Hamilelik döneminde primolut kullanan kadınların bu ilacı kullanırken çok dikkatli olması gerekir. Çünkü ilaçla beraber belli bir kalınlıkta olan rahim duvarı da kalınlaşmaya başlayacaktır. Hamilelik döneminde kesinlikle alınmaması gereken bu ilaç, anne karnındaki bebeklerde bazı doğumsal anomalilere yol açabilmektedir.

Primolut ilacının yan etkilerinde görülebilecek durumlar ise nefes alıp vermede göğüste ağrı, bacakların şişmesi, kaşıntı, sarılık ve tansiyon yükselmesi gibi etkilerdi.

NOT: Primolut gibi adet geciktiricilerin kesinlikle doğum kontrol hapının olmadı herkes tarafından bilinmelidir!

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir