2 yaş sendromunda neler yapılmalı? Adım adım 2 yaş sendromu çözümü…

Çocuğun kendini ispatlamaya çalıştığı ve sadece ‘ben’ merkezli davrandığı 2 yaş sendromu, pek çok ailenin en çok korktuğu ve zorluk yaşadığı evredir. Her dediğinizi yapan çocuğunuz artık size meydan okumaya başlamışsa ya da ‘benim çocuğum öyle şeyler yapmaz, uysaldır’ diye düşünüyorsanız 2 yaşına geldiğinde yapabileceklerine bir de yakından bakın!

Günümüzde çocuklu ailelere baktığımızda ebeveynlerin ciddi anlamda sıkıntı yaşadığı 2 yaş dönemini görmekteyiz. İnatlaşmanın ve bir nevi tutturmaların kendini gösterdiği 2 yaş döneminde kendi özerkliği ilan etmek isteyen çocuğunuz, istediği olmadığı zaman ayaklarını yere vura vura saatlerce ağlayabilir ya da inatlaşarak dediğini yaptırmaya çalışabilir. Her çocukta diyemesek de çoğu çocukta rastladığımız bu tip belirtiler, 2 yaş sendromu yani bebeklikten çocukluğa geçiş dönemi olarak karşımıza çıkar. Çocuğun bu ısrarlı çabaları karşısında ne yapacağını bilemeyen aileler için bu dönemin sadece bir geçiş dönemi olduğunu kabul etmesi rahatlatıcı olabilir.

Çocuğunuzun tüm bu davranışlarının gelişiminin bir parçası olduğunu bilerek ona göre davranmanız 2 yaş sendromunu kolay atlatmanıza yardımcı olabilir. Peki 2 yaş sendromu en kolay nasıl atlatılır?

2 YAŞ SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Sürekli sinirlilik hali,

– Hep kendi dediğim olsun kafası,

– Söylenilenin aksini söyleme,

– Her şeyi tek başına yapmak isteme,

– Öfke anında etrafındaki oyuncakları ya da nesneleri fırlatma,

– Hırçınlık hali

– Aşırı hareketlilik (yerinde duramama)

– İnatlaşma ve tutturma gibi belirtiler 2 yaş sendromunu gösteren en belirgin özelliklerdir.

2 YAŞ SENDROMU HER ÇOCUKTA OLUR MU? 2 YAŞ SENDROMU NEDEN OLUR?

Her çocuğun gelişimi kendine özel olduğundan dolayı hepsi 2 yaş sendromunu yaşar diyemeyiz ancak birçoğu gelişim aşamasında bu tarz davranışlar sergiler. 12-18. ay civarında ortaya çıkan bu sendrom genellikle 36. aya kadar devam eder. Bebeklikten çocukluğa geçiş dönemi olarak adlandırılan bu sendrom öncesinde bebekler, her şeylerini anneleriyle beraber yapar ve kendilerini annelerinden ayrı bir kişi olarak göremezler.

Ancak 2 yaş döneminde artık kendisinin annesinden ayrı bir kişilik olduğunu keşfeder ve her şeyi kendi yapmak ister. Bu evrede görülebilecek tüm sorunlar, tıpkı çocukların ergenlik dönemindeki davranışlarına ve asileşmelerine benzetilebilir. Bu nedenle çocuğunuzun yaşadıklarını erken ergenlik olarak düşünebilirsiniz.

2 YAŞ SENDROMUNA GİREN ÇOCUĞA NASIL YAPILMALI?

İstenmeyen davranışlar karşısında anne ya da baba, çocuğunun dediğini yapmamakta kararlı olabilir ve ‘hayır’ demek isteyebilir. Bu noktada çocuğun özerkliğini engellemek için kullanılan hayır kelimesi, çocuk üzerinde olumsuzluğu daha da pekiştireceğinden dolayı pedagoglar, olumsuzluk çağırıştırıcı ‘hayır, me-ma’ gibi kalıpları kullanmayı uygun bulmaz. Bu durumda sergileyeceğiniz en güzel davranış, çocuğunuzu görmezden gelip olumlu ya da olumsuz tepki vermemek olacaktır.

Çocuğunun 2 yaş sendromu olduğunun bilincinde olup ”Çocuğumun ayakta yemek yemesine izin vermem”, ”Ben ne dersem beni dinlemek zorunda” gibi büyük laflar etmemelisiniz. Çocuğunuzla direkt zıtlaşmak yerine onunla anlaşma yoluna gitmelisiniz.

Uyku vakti gelmesine rağmen uyumamakta ısrarcı olan çocuğunuza ‘Hemen yatağa gidip uyuyorsun’ gibi cümleler yerine ‘uyumak istemediğini biliyorum ninni mi söyleyeyim ya da kitap mı okuyayım ne istersin‘ gibi alternatifler sunabilirsiniz. Böylelikle hırçınlaşan çocuğunuzun kafası dağılacak ve kitap okumanız ya da ninni söylemeniz sayesinde çocuğunuzu mayıştırarak uykusunun gelmesini sağlayabilirsiniz. Her iki taraf da kazançlı çıkacaktır…

2 YAŞ SENDROMUNDAKİ BİR ÇOCUK NELER YAPABİLİR?

– İnadından dolayı annesi yemeğini yemesini istiyorsa önündeki yemeği redddebilir. İştahsızlık görülebilir.

– Kendisini bir yetişkin gibi görüp istediği vakitte yatmak isteyebilir…

– Ağlamayı ‘araç’ değil  ‘amaç’ olarak görür ve sebepsizce saatlerce ağlayabilir.

– Öfke anında yumruklarını sıkıp ayağını yere vura vura ağlama krizlerine girebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir